تبلیغات
کافه اسپرسو - دفتر و کتاب فرنگی ، مهمان مراکز فرهنگی

یک فنجان حرف داغ می خوری؟

دفتر و کتاب فرنگی ، مهمان مراکز فرهنگی

نویسنده :رامین فرهودی
تاریخ:شنبه 1 مهر 1391-11:22 ق.ظ

ماه بوی کیف و کتاب تازه مدرسه ، مشام بچه ها را نوازش می دهد و البته خانواده ها را به تکاپو برای تهیه مایحتاج این دانش آموزان در آستانه بازگشایی مدارس وا می دارد.

به گزارش خبرنگار آذربایجان ، در مدت باقیمانده تا بازگشایی مدارس حال و هوای شهر نشان از رونق خرید و فروش اقلام لوازم التحریر رنگ و وارنگ برای بچه هایی دارد که قصد ورود به کلاس های ابتدایی و راهنمایی را
دارند.

دفترهایی با عکس شخصیت های کارتونی هالیوودی نظیر باربی ، بن تن ، شرک ، اسپایدر من ، بت من ، سیندرلا و... که همگی نمایندگانی از فرهنگ غرب زمین و منبعث از افکار مصرف گرای امپریالیسم برای ترغیب کودکان و نوجوانان به استفاده از الگوهای رفتاری با گرایش توجه به زیبایی های ظاهری ، قدرت پوشالی و جدال شخصیت های فانتزی علیه موجودات ماورایی با استفاده از ابزارهای جادویی هستند این روزها تمام سطح شهر را در بر گرفته و برای کودکان بی دفاع ما طنازی می کنند.

به ندرت می توان در بازار این روزهای لوازم التحریر فروشی ها دفترچه هایی را دید که از مظاهر غربی و شخصیت های افسانه ای آنها بری باشند.

تولید این میزان دفتر تحریر در سالی که به نام « سال تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نامیده شده است نشان از آشفتگی مدیریتی در بازار چاپ و نشر کشور دارد که عده ای سودجو تنها به بهانه فروش بالای این محصولات از فرهنگ بومی و ایرانی خود غفلت کرده و به دامن دیگران پناه می برند.

ابراهیم حنیف از چاپخانه داران آذربایجان شرقی است که در خصوص علت رو آوردن چاپخانه داران به تولید دفاتر دانش آموزی با طرح های فانتزی قدیمی می گوید: واقعیت این است که ذائقه مصرفی دانش آموزان به دنبال استفاده از دفاتری است که دارای تنوع و جاذبه های بصری
باشد.

وی می افزاید: در بازار رقابتی امروز کشور که هر بند کاغذ تا 70 هزار تومان در بازار خرید و فروش می شود تولید دفتر مشق برای کودکان باید به گونه ای باشد که من چاپخانه دار بتوانم سود مورد نظر را از قبل عرضه کالای مورد نظرم دریافت کنم و اگر از این امر غفلت کنم دفترهای وارداتی به همین شکل بازار را اشباع خواهند کرد.

حنیف می گوید: در حال حاضر بر اساس آمار شنیده شده ایران سالانه 120 میلیون جلد دفترچه مشق برای کودکان مدرسه ای نیاز دارد اما با شرایط موجود باید کوشید نبض بازار از دست تولید کننده داخلی هم خارج نشود چرا که رقیب با تمام توان آماده ورود به بازار
 است.

وی در پاسخ به این سوال که اداره چاپ و نشر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چگونه بر کار شما نظارت می کند نیز می گوید: ما طرح روی جلدمان را به این اداره تحویل می دهیم و پس از تایید کار می شوند در واردات هم همین قضیه صدق می کند و متولی صدور مجوز برای ورود دفتر به داخل کشور مجوز معاونت چاپ و نشر وزارت ارشاد است.

مهدی کلاهی از والدینی است که در دستان او نیز می توان دفترهای مشق مدرسه با طرح های خارجی را مشاهده کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا چنین دفتری را برای کودکتان انتخاب کرده اید می گوید: من قصد خرید این دفتر را نداشتم چون قیمت بالای آن از لحاظ اقتصادی برای من یک مشکل بود و از سوی دیگر دوست ندارم دخترم که امسال سال دوم ابتدایی درس می خواند با شخصیت عروسکی مثل باربی آشنا شود که وضع پوشش غربی را غیر مستقیم آموزش داده و القاء
می کند.

کلاهی علت این خریدش را اصرار کودک خود برای داشتن این دفتر عنوان می کند و اینکه اگر از خریدش طفره برود متهم به بی مهری می شود.

محسن بهرامی از لوازم التحریر فروشی هایی است که در بازار تبریز اقدام به فروش این دفاتر می کند.

وی در گفت و گو با خبرنگار آذربایجان می گوید: بخش عمده ای از این دفاتر به صورت وارداتی در اختیار بازار داخلی قرار می گیرد که البته چاپخانه داران داخلی هم در تولید بخشی از نیاز بازار سهم دارند.

بهرامی تصریح می کند: متاسفانه تب استفاده از محصولات فرهنگی غرب به قدری بالاست که اگر خودما هم این کالاها را عرضه نکنیم تقاضا مجبور به تهیه آن می کند.

رئیس اتحادیه لوازم التحریردرباره میزان واردات لوازم التحریر می گوید: 90 درصد لوازم التحریر موجود در بازا وارداتی است و اگر امروز دیده می شود که تولید کنندگان داخلی تمایلی به رقابت با کشورهای وارد کننده را ندارند، به این دلیل است که حمایتهای لازم از تولیدکنندگان انجام نمی شود.

عباس هدایتیان افزود: تولیدکنندگان باید محصولات اولیه را با ارز آزاد وارد کنند که با گران شدن هر روزه ارز و بالا رفتن قیمت کاغذ این موضوع به نفع تولیدکنندگان نیست. هم اکنون بسیاری از کارخانه های تولید لوازم التحریر مانند مداد و دفتر تعطیل شده و یا در شرف تعطیلی هستند. چنانچه دولت حمایت های لازم را از تولیدکنندگان انجام ندهد در آینده ای نه چندان همه بازار کشور را لوازم التحریر خارجی فرا می گیرد و تمامی کارخانه های تولید لوازم التحریر تعطیل می شوند.

نعمت الله متین کارشناس مسائل آموزشی در این زمینه توضیح می دهد: در حدود 30 سال پیش آموزش فرزندان در مدارس تحمیلی بود و هرآنچه که والدین برای تحصیل فراهم می کردند، مورد قبول فرزندان بود، اما نسل فعلی تبعیت پذیر نیست و بسیاری از فرزندان خود باید وسایل آموزشی در طول دوران تحصیل را انتخاب کنند.

او بیان می کند استقلال در مدیریت دانش آموز از جمله مواردی بود که نظام تعلیم و تربیت اصرار زیادی به آن داشت و هم اکنون نیز خانواده ها سعی می کنند با تهیه لوازم التحریر متناسب با سلیقه خود دانش آموز این استقلال را به او بدهند. وقتی دانش آموز حق انتخاب داشته باشد، قطع به یقین وسیله ای را برای تحصیل خود انتخاب می کند که جذابیت هایش بیشتر باشد و حتی بتواند با آن به سایر همکلاسی هایش فخر بفروشد. البته این روزها اگر سری به فروشگاه های لوازم التحریر زده باشید، می بینید که دانش آموزان خیلی هم حق انتخاب ندارند و تمامی لوازم التحریر کشور با طراحی های مختلف شخصیت های کارتونی خارجی، وارداتی است.

این کارشناس مسائل آموزشی با اشاره به رقابت اقتصادی جهانی بیان می کند: کشورها برای تجویز کالاهای خود به خانواده های از روش های مختلف تبلیغاتی و گرافیکی استفاده می کنند و سعی دارند براساس سبک و سلیقه خانواده اقدام به تولید کالاهای خود از جمله لوازم التحریر می کنند.

متین بیان می کند: یکی از ایرادات وارده به لوازم التحریر ایرانی تکرار مکررات است و دیده می شود که مدادی با مارک خاص به مدت 30 تا 40 سال است به همان سبک و سیاق در کشور تولید می شود، جامعه فعلی تا اندازه ای پیرو مد است و نباید با تکرار مکررات در تولیداتمان بازار در اختیار کالاهای خارجی قرار دهیم.

حجت الاسلام غلامرضا حیدری ابهری نویسنده حوزه کودک و نوجوان در این باره با تأکید بر اینکه تمایل کودکان همواره وجود دارد، بیان کرد: باید به جای فرهنگ غربی از نمادهایی که دارای فرهنگ خودمان استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: نباید فرهنگ غربی را از رسانه ها تبلیغ کرد ، تغییر در نحوه زندگی بچه ها منجر به بهبود وضعیت خواهد شد، اما اکنون بسیاری از تکه کلام ها و رفتارها در جامعه رواج پیدا می کند که متعلق به فرهنگ غربی است. نسلی را بی سلاح در مقابل سیلی از واردات فرهنگی بیگانه رها کردیم، در نهایت خروجی آن وضعیت موجود خواهد بود.

این نویسنده افزود: وقتی ذائقه کودکان عوض شده ، چیزی را خرید می کند که طبق ذائقه اش است ، به نظرم حرفی که دلسوزان کشور سالهاست که می گویند را باید اجرا کرد و ما باید به سمت تولیدات فرهنگ بومی برویم. این کار هم با برنامه ریزی امکان پذیر است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فقط می تواند ممیزی کند، نمی تواند تولید کند، تنها می تواند جلوی انتشار کتاب و یا پخش فیلمی را بگیرد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
:
ابزاروبلاگ www.shereno.com

فال حافظ شیرازی
فال حافظ